Potovanje s hišnimi živalmi
1. Kakšne so zahteve pri potovanju psov, mačk in belih dihurjev?
Za potovanje v države Evropske Unije morajo biti psi, mačke in beli dihurji označeni z mikročipom, med potovanjem jih mora spremljati evropski potni list (modra knjižica), v katerem mora biti potrjeno vsakoletno cepljenje proti steklini.
Lastniki omenjenih živali morate biti pozorni, da opravite prvo cepljenje proti steklini 21 dni pred potovanjem, saj postane šele takrat veljavno. Pse je potrebno cepiti prvič, ko dosežejo tri mesece starosti. Poleg tega morajo biti psi pri potovanju na Finsko, Malto, Irsko in v Združeno Kraljestvo tretirani proti trakulji Echinococcus multilocularis.
Kadar potujete z več kot petimi psi, mačkami ali belimi dihurji, mora poleg ostalih pogojev živali spremljati tudi veterinarsko spričevalo. V vseh državah Evropske Unije, razen Združenega Kraljestva, Irske, Malte in Švedske, je dovoljen premik psov, mačk in belih dihurjev, mlajših od treh mesecev in necepljenih proti steklini. Taka žival mora biti označena z mikročipom, v evropskem potnem listu pa mora biti v rubriki drugo podana izjava, da žival na kraju rojstva ni prišla v stik z divjimi živalmi, ki bi lahko bile izpostavljene okužbi z virusom stekline. To velja tudi za potovanje v Republiko Hrvaško.
Pred potovanjem v tretje države sveta (države izven Evropske Unije) se pravočasno pozanimajte, kateri pogoji morajo biti izpolnjeni za vstop živali v namembno tretjo državo. Podrobnejše podatke o potovanju s hišnimi živalmi lahko najdete na spletni strani Veterinarske Uprave Republike Slovenije pod rubriko za prebivalce in pravne osebe in podnaslovom mednarodne zadeve.
2. Kakšne so zahteve pri potovanju ostalih živali?
Zdravstvene zahteve za potovanje z ostalimi živalmi niso v celoti usklajene z evropsko zakonodajo, zato se glede pogojev pravočasno pozanimajte pri pristojnem organu države članice, v katero nameravate potovati.
Zaradi vse pogostejšega potovanja z ostalimi hišnimi živalmi (npr. hrčki, morskimi prašički, kunci, kanarčki, papigami, itd.) med Republiko Slovenijo in Republiko Hrvaško mora te spremljati vzajemno dogovorjeno Zdravstveno spričevalo za hišne živali iz liste C, ki ga izda veterinar.
Zaščitene in ogrožene živalske vrste mora spremljati tudi CITES potrdilo, ki ga izda Agencija RS za okolje.