Pri hišnih ljubljenčkih lahko najdemo številne zunanje in notranje zajedalce. Poleg nevšečnosti, ki jih povzročajo pri živalih in lahko tudi pri ljudeh, nekateri zajedalci prenašajo razne virusne, bakterijske, protozoarne in druge zajedalske bolezni.

Najpogostejši zunanji zajedavci so bolhe, uši, garje, demodeks in klopi. Bolhe in uši so prenašalke različnih bolezni: bartoneloze, hemobartoneloze in tudi drugih bolezni ter so vmesni gostitelj trakulje Dipylidium caninum. Klopi prenašajo povzročitelje anaplazmoze (erlihioze), borelioze, babezioze in tudi druge.
Poleg naštetih zunanjih zajedalcev lahko mednje štejemo tudi peščene muhe, ki so prenašalke leišmanioze, in komarje, ki prenašajo razvojno obliko srčne gliste.

Najpogostejši notranji zajedalci so trakulje in gliste, pri katerih večina vrst zajeda v črevesju psov in mačk. Obolele živali, najpogosteje mladiči, imajo drisko, napet trebuh, hujšajo. Odrasle živali velikokrat ne kažejo nobenih kliničnih znakov, vendar z iztrebki izločajo jajčeca oziroma druge razvojne oblike v okolje, kar predstavlja nevarnost za druge živali in tudi za ljudi, saj se nekateri zajedalci, predvsem zaradi pomanjkanja higiene, prenesejo tudi na človeka. Zato je preprečevanje trakuljavosti in glistavosti izrednega pomena.

Proti zunanjim in notranjim zajedalcem danes obstaja veliko različnih preparatov, ki se pojavljajo v obliki ovratnic, past, tablet, kapljic in ampul. Pri izbiri ustreznega preparata pa vam bomo svetovali veterinarji.